Hava filtrenizin ne zaman değiştirilmesi gerektiğini nasıl anlarsınız?

Doğal olarak hava filtreleriniz herhangi bir hasar durumunda değiştirilmelidir. Ancak aracınızdan mümkün olan en yüksek performansı elde etmek için hava filtrelerinizi en az 19.000 km ile 24.000 km'de bir değiştirmeniz önerilir. Sık sık tozlu koşullarda araç kullanıyorsanız bu aralık azaltılmalıdır.

Hava filtresi çok kirlendiğinde tıkanır ve motor yanma odasına yeterince hava çekemez. Bu olduğunda, motor daha fazla gaz ve daha az hava kullanacak, bu da daha düşük performansa ve yakıt verimliliğinde düşüşe neden olacaktır.

Hava filtrelerinin de bir ömrü vardır. İçlerinde filtreledikleri tüm kir ve toz biriktiğinden zamanla tıkanırlar ve dolayısıyla değiştirilmeleri gerekir. Peki hava filtrenizin ne zaman değiştirilmesi gerektiğini nasıl anlarsınız? İşte en önemli yedi işaret.

  1. Motoru Kontrol Et Işığı - Aracınızın motoru kontrol et ışığı yandığında bu durum pek de hoşunuza gitmeyecektir. Bu küçük ışık aklınıza aracınızda ciddi problemler olduğunu düşündürtebilir. Ancak o kadar korkulacak bir şey olmayıp sadece kirli bir hava filtresi kadar basit bir şeyi de gösterebilir. Bir hava filtresi tıkandığında, hava akışının olmaması karbon birikintilerinin oluşmasına neden olur ve bu da kontrol motoru ışığının yanmasını tetikleyebilir. "Motoru kontrol et" ışığı çeşitli nedenlerden dolayı yanabildiğinden, teşhisinizi doğrulamanız gerekebilir. Deneyimli bir tamirci kodu okuyarak sorunu tespit edecektir.
  2. Anormal veya Garip Sesler - Aracınıza kulak vermek, sorunları ilerlemeden tespit etmek için mükemmel bir yoldur. Aracınızdan gelen sesleri tanıyarak bir şeylerin ters gittiğini daha iyi tespit edebilirsiniz. Hava filtrenizle ilgili sorunlar söz konusu olduğunda, motorunuz temiz havadan mahrum kaldığında, aracınızdan anormal sesler çıkmaya başlayabilir. Patlama, öksürme ve benzeri sesler duymaya başlayabilirsiniz.
  3. Egzozdan Çıkan Siyah Duman - Motor çalışmak için hem havaya hem de yakıta ihtiyaç duyar. Aracınızın yakıtı düzgün şekilde yakmasını sağlamak için bu ikisi birlikte çalışırlar. Egzozunuzdan gelen siyah duman, aracınızın yanma odasında çok fazla yakıt olduğunu ve bunu yakmak için yeterli miktarda oksijen bulunmadığını gösterir.
  4. Benzin Kokusu - Tıkalı bir hava filtresi, motorunuzun yakıtla hareket etme kabiliyetini engeller ve oksijen eksikliği, tamamen yanmayan yakıtın kalmasına neden olur. Daha sonra egzoz borusundan çıkar ve benzin kokusu üretir.
  5. Tekleyen Motor - Yanmamış yakıt sorunu motorunuzun teklemesine de neden olabilir. Yanmamış yakıt kurum kalıntıları oluşturur. Kurum kalıntıları bujiler üzerinde birikir. Kirli bujiler düzgün çalışmaz. Gaza bastığınızda aracınız sarsılıyorsa, hava filtresini değiştirmeyi düşünün. Ayrıca, aracınız açılmakta zorluk çekiyorsa, hava filtresini kontrol edin.
  6. Azalan Beygir Gücü - Aracınızın eskisi gibi kalkıp gitmediğini mi hissediyorsunuz? Bunun nedeni hava filtresi olabilir. Gaza bastığınızda aracınız yeterli tepkiyi vermiyorsa, bu motorun hızlı bir şekilde hızlanmak için ihtiyaç duyduğu havayı alamadığı anlamına gelebilir.
  7. Kirli Görünen Hava Filtresi - Özellikle bu rahatsız edici işaretlerden bazılarını yaşıyorsanız, gerçek hava filtrenizi görsel olarak incelemek her zaman iyi bir fikirdir. Yeni bir hava filtresi beyaz, kirli beyaz, krem veya açık gri renkte başlar. Dış tarafındaki kir veya toz rengini değiştirecek veya koyulaştıracaktır, ancak kontrolünüzü burada bırakmayın. Filtre kağıdının iç ve katlanmış katmanlarını da fiziksel olarak inceleyin.
Hava filtreleriniz AyrEkspres.com güvencesiyle
Bize WhatsApp'tan ulaşın