Otomobil parçaları için OEM ne anlama gelir?

Otomobil yedek parçaları ararken muhtemelen OEM, OER, NOS gibi farklı otomobil parçası türlerini ifade eden terimlerle karşılaşmışsınızdır. En yaygın terim, Orijinal Ekipman Üreticisi anlamına gelen OEM’dir.

OEM otomobil parçaları, aracınızdaki belirli bir parçanın orijinal üreticisi tarafından üretilen parçalardır. Başka bir deyişle, OEM parçalar, otomobil üreticisine o parçayı orijinal olarak satan otomobil üreticisi ile aynı şekilde ve aynı özelliklere göre üretilir.

Otomobil Üreticileri Kendi Parçalarını Üretir mi?

Otomobil üretiminin ilk günlerinde, otomobil üreticilerinin araçlarına takılan her parçayı kendilerinin üretmesini bekleyebilirdiniz. Ancak günümüzde çoğu otomobil üreticisi parça üretimi için başka şirketlerle sözleşme yapmaktadır.

Bu durum, otomobil üreticilerinin belirli otomobil parçalarını üretme konusunda uzmanlaşmış şirketlerle sözleşme yapmasına olanak tanıdığı için birçok açıdan daha idealdir. Bu şekilde, Ford'un OEM parçaları genellikle Ford'un o parçayı yaptığı anlamına gelmez, ancak parçanın Ford'un orijinal parçayı yapmak için sözleşme yaptığı aynı üretici tarafından yapıldığı anlamına gelir.

Otomotiv parçaları nerede üretilir?

Çok az sayıda otomotiv üreticisi bir otomobil üretmek için gereken parçaların tamamını ya da önemli bir kısmını kendisi üretir.

Parçalar genellikle otomotiv şirketinin tam zamanında gereksinimlerini karşılamak üzere uzmanlaşmış şirketler tarafından tasarım özelliklerine göre üretilir.

LEAVE A COMMENT


Bize WhatsApp'tan ulaşın